Ubezpieczenie na życie – co warto o nim wiedzieć?

Jesteś żywicielem rodziny? A może obawiasz się, że Twoim bliscy nie poradzą sobie gdy Ciebie zabraknie? Bez względu na to jaką rolę odgrywasz w swojej rodzinie, Twoje odejście może stanowić poważne obciążenie finansowe związane z opieką nad dziećmi oraz wieloma innymi kosztami.
Decydując się na ubezpieczenie na życie, możesz zapewnić swojej rodzinie gwarantowany zastrzyk funduszy, które pozwolą jej poradzić sobie w razie Twojej śmierci. Zabezpieczenie w formie ubezpieczenia na życie, może pomóc zakończyć budowę domu, pomóc spłacić kredyt hipoteczny lub opłacać czynsz i utrzymać dobry standard życia w okresie stawania na nogi po Twoim odejściu.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego, które obejmuje wypłatę określonej sumy pieniędzy lub regularny comiesięczny dochód dla członków rodziny czy innych osób uwzględnionych w ubezpieczeniu.

Ubezpieczenia na życie przybierają różne formy, dlatego podczas ich wyboru można dopasować rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Jak wybrać najlepszą opcję?

To jaką sumę ubezpieczenia wybierzesz oraz w jakim terminie zostanie wypłacona polisa ubezpieczeniowa zależy od Ciebie. Jeżeli zdecydujesz się na formę zasiłku dla rodziny, wypłaty w formie comiesięcznych kwot Twoi bliscy będą otrzymywać je tak długo, jak długo trwają terminy ujęte w konkretnej umowie ubezpieczenia na życie. Gdy odejdziesz na sześć miesięcy przed końcem polisy, Twoja rodzina otrzyma sześć wypłat.

W przypadku par, sytuacja może być jeszcze inna, bowiem mogą one zadecydować czy ubezpieczają się osobno, czy też w formie wspólnej polisy ubezpieczeniowej – chroniącej ich wzajemnie na wypadek odejścia którejś z nich. Dobór najlepszej opcji zależny jest zatem od tego czego oczekujesz i tego jak chcesz zabezpieczyć swoich najbliższych.

Czy ubezpieczenie na życie jest konieczne?

Teoretycznie nie, jednak w praktyce, bywa ono bardzo przydatne. Bardzo często np. podczas starań o kredyt hipoteczny, banki nalegają aby ich klienci wykupili polisy na życie – mają one ochronić ich interesy finansowe, co oznacza spłatę hipoteki po śmierci kredytobiorcy.

Większość ludzi decyduje się na wykupienie polisy na życie w trosce o bliskich, głównie o dzieci, które polegają na nich finansowo. Prawdopodobnie osoby, które nie mają kredytów czy rodziny nie myślą o tego rodzaju ubezpieczeniu, gdyż jest im ono zwyczajnie zbędne.

W przypadku młodych par, które nie posiadają jeszcze dzieci, ale planują założenie rodziny, ubezpieczenie na życie zdarza się z kolei coraz częściej. Partnerzy chcą się zabezpieczyć finansowo na ewentualność śmierci jednego z nich, co ma być swego rodzaju sposobem na zdjęciem zmartwienia związanego z pieniędzmi z ukochanej osoby będącej w żałobie.

Niezależnie od sytuacji, rozważanie na temat ubezpieczenia na życie jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Warto jednak w pierwszej kolejności sprawdzić, czy ubezpieczenia pracownicze itp. zapewnią zasiłek dla rodziny na wypadek Twojej śmierci. Warto zweryfikować czy ta ochrona jest wystarczająca i czy uzupełnienie jej polisą będzie dobrą decyzją.

Na jaką kwotę się ubezpieczyć?

Jak wynika z szacunków ekspertów, najbardziej odpowiednią sumą ubezpieczenia jest 10 krotna wielkość rocznych dochodów głównego żywiciela rodziny. Jest to suma, która pozwoli przez dłuższą chwilę nie martwić się o finanse, a przy tym wspomóc stopniowe odnalezienie się w tej trudnej sytuacji. Oczywiście ostateczna decyzja należy do osoby ubezpieczającej się.