Kredyty inwestycyjne dla firm

Kredyty są przeznaczone nie tylko dla osób prywatnych na budowę domu, zakup nowego samochodu czy inne cele. Obecnie gama różnorodnych kredytów jest ogromna, a warunki ich przyznania coraz korzystniejsze. To sprawia, że z takiej długodystansowej pożyczki może skorzystać niemal każdy.

Specyficzną formą kredytów są pożyczki dla firm. Także tutaj mamy kilka możliwości, między innymi: kredyt na start, kredyty gotówkowe, kredyty obrotowe czy kredyty inwestycyjne. Ich przeznaczenie oraz warunki przyznania nieco się różnią. Wszystkie jednak przeznaczone są dla przedsiębiorców i mają na celu doraźną pomoc dla firm.

Czym jest kredyt inwestycyjny dla firm?

Zajmijmy się kredytem inwestycyjnym. Jest to rodzaj pożyczki, którego głównym przeznaczeniem jest dofinansowanie inwestycji przedsiębiorcy. Kiedy już biznes został otwarty i dość dobrze prosperuje, jego właściciel jest pełen pomysłów, chce wprowadzić nowe plany w życie, a nie ma na to wolnych środków, pomocnym może okazać się właśnie taki kredyt. Ten rodzaj pożyczki jest przeznaczony do finansowania wszelkich przedsięwzięć, mających powiększyć wartość majątku danego przedsiębiorcy. Kredytobiorca może przeznaczyć przyznane środki na inwestycje materialne, takie jak:

  • zakup pojazdów
  • budowa obiektów czy zakup maszyn
  • urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności

Jak i na różnorodne inwestycje niematerialne typu:

  • zakup papierów wartościowych
  • finansowe np. zakup akcji lub udziałów.

Biorąc pod uwagę niezwykle ważną decyzję, jaką jest wzięcie kredytu, warto dobrze ją przemyśleć, a na początek poznać zasady kredytu inwestycyjnego.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt inwestycyjny?

Przede wszystkim trzeba przedstawić kredytodawcy cel, na jaki zostaną przeznaczone uzyskane środki finansowe oraz planowane rezultaty, a więc głównie zyski, jakie może on przynieść. W zależności od banku, u którego wnioskujemy o przyznanie pożyczki, poza standardowymi dokumentami kredytowymi typu: udokumentowane dochody czy legalność działania przedsiębiorstwa, należy często przynieść kosztorys planowanej inwestycji oraz biznesplan. Następnie bank dokona weryfikacji dostarczonych dokumentów oraz oszacowania ryzyka danej inwestycji i na tej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu. W przypadku udzielenia pożyczki warto być przygotowanym na konieczność regularnego przedstawiania faktur, czy wykazywania postępów w realizacji inwestycji.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową?

Na początek oczywiście warto porównać warunki proponowane przez kilku różnych kredytodawców. Wielość różnych banków i firm pożyczkowych pozwala na wybór tego, których warunki najbardziej nam odpowiadają. Oferty kredytowe różnią się bowiem oprocentowaniem, sposobem spłaty, kosztami kredytu, a nawet walutą, w jakiej zaciągniemy pożyczkę. Po szczegółowym przeanalizowaniu tych kwestii należy również dokładnie zapoznać się z treścią umowy kredytowej oraz regulaminem kredytowania firmy danego banku lub klauzulą traktującą o szczególnych warunkach umów. Warto również poznać warunki odstąpienia od umowy, o ile obie strony zdecydują się na wprowadzenie ich do porozumienia kredytowego.

Kredyty inwestycyjne dla firm to dobry sposób na dofinansowanie inwestycji, w sytuacji, gdy przedsiębiorcy brakuje wolnych środków. Udzielane na krótki lub bardzo długi okres spłaty dają możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb i możliwości spłaty. Warto jednak przed decyzją na taką pożyczkę dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz zrobić przegląd istniejących ofert bankowych.