Kredyty hipoteczne

Zwiększanie zdolności kredytowej w pięciu krokach. Sprawdź jak zwiększyć zdolność kredytową i jakie masz możliwości do wyboru

By 17 sierpnia 2021 No Comments

Zwiększenie zdolności kredytowej to jeden z największych problemów, z jakimi musimy sobie poradzić gdy chcemy w najbliższym czasie wziąć kredyt w banku. Przeważnie w tym momencie orientujemy się, iż nie mamy zbyt wysokiej zdolności kredytowej, która pozwoli wziąć nam kredyt odpowiedniej wysokości. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby świadomie zwiększyć zdolność kredytową i udać się do banku w sytuacji kiedy zostanie nam zaproponowana odpowiednia lub nawet większa suma kredytu. Jak zatem zwiększa się zdolność kredytową? Pięć ciekawych, sprawdzonych i nieoczywistych sposobów przedstawiamy poniżej.

Pozytywna historia kredytowa

Pierwszym i zdecydowanie jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, jakim jest historia zaciągniętych zobowiązań kredytowych spłacanych terminowo. Mogą być to kredyty ratalne, kredyty na sprzęt AGD czy karty kredytowe i inne produkty finansowe o charakterze kredytowym. Historia taka przechowywana jest w bazie BIK. Należy również pamiętać, że musimy wyrazić zgodę na przechowywanie pozytywnych wpisów przez ten rejestr. Budowanie pozytywnej historii kredytowej daje bankowi jasny sygnał, iż jesteśmy rzetelnymi osobami, które spłacają swoje zobowiązania i pozytywnie wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej. Budowanie pozytywnej historii kredytowej odbywać się może np. poprzez zaciąganie drobnych zobowiązań, które będą miały kilkunastozłotowe raty i spłacanie ich regularnie w terminie. Dobrym pomysłem jest też branie na raty sprzętów, które i tak możemy kupić za gotówkę. W ten sposób oprócz pozyskania sprzętu budujemy pozytywną historią kredytową dla naszej osoby. Im zatem więcej spłaconych regularnie kredytu będzie widniało w bazie danych na nasz temat, tym bank chętniej przyzna nam większą sumę kredytu.

Konsolidacja zobowiązań

Kolejnym – tym razem nieoczywistym sposobem na zwiększenie naszej zdolności kredytowej jest konsolidacja zobowiązań. Udając się do banku, musimy we wniosku kredytowym podać, jakie obecnie zobowiązania posiadamy. Ważnym czynnikiem dla banku jest ich łączna wysokość. Możemy ją zredukować bardzo łatwo nawet o więcej niż połowę, konsolidując wszystkie zobowiązania. Korzystając z kredytu konsolidacyjnego, który spłaci wiele drobnych zobowiązań na łączną dużą sumę raty miesięcznej, będziemy mogli spłacać jeden kredyt z niższą ratą miesięczną przez dłuższy czas. Dla banku będzie to sygnał, że w naszej kieszeni pozostało więcej pieniędzy miesięcznie na spłatę nowego zobowiązania i będzie on skłonny przyznać nam większą sumę kredytu. Biorąc jednak pod uwagę konsolidację jako sposób na zwiększenie zdolności kredytowej, musimy mieć na uwadze to, że zapłacimy podwójne oprocentowanie za nasze pierwotne zobowiązania, które raz już były oprocentowane. Jeśli jednak bezwzględnie zależy nam na uzyskaniu jak największej sumy nowego kredytu, Możemy w ten sposób zwiększyć naszą zdolność kredytową.

Redukcja niepotrzebnych zobowiązań

Z kolei najbardziej efektywnym sposobem podnoszenia naszej zdolności kredytowej będzie w ogóle zredukowanie naszych zobowiązań do minimum. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy pozbyć się zbędnych abonamentów telekomunikacyjnych i multimedialnych, a także zmienić operatorów mediów domowych czy zrezygnować ze wszystkich zbędnych cyklicznych wydatków o charakterze abonamentowym. Jeśli posiadamy odpowiednie środki, możemy również spłacić końcówki kredytów i pożyczek oraz zamknąć wszystkie karty kredytowe i limity w kontach, które również zmniejszają naszą zdolność kredytową. We wniosku kredytowym w takiej sytuacji będziemy mogli podać dużo niższą sumę miesięcznych zobowiązań, które spłacamy, dzięki czemu zwiększymy naszą zdolność kredytową i będziemy mogli uzyskać większą sumę nowego kredytu.

Wysokość wynagrodzenia i sytuacja zawodowa

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest zmiana naszej sytuacji zawodowej. Zarobki i nasza sytuacja zawodowa są jednymi z głównych czynników, jakie bank bierze pod uwagę, proponując nam konkretny limit kredytowy. Jak zatem zmienić naszą sytuację zawodową? Przede wszystkim powinniśmy postarać się, aby otrzymywać maksymalne wynagrodzenie w postaci stałej i zryczałtowanej wypłaty. Banki nie biorą pod uwagę przy ustalaniu zdolności kredytowej bonusów czy prowizji, które mogą być różne w zależności od danego miesiąca. Jeśli zatem, bonusy i prowizje stanowią w naszym wynagrodzeniu dużą część, warto porozmawiać z pracodawcą i poprosić go, abyśmy mogli pracować na jak największej stałej podstawie wynagrodzenia i jak najmniejszej prowizji — jeśli w takiej konfiguracji otrzymujemy wynagrodzenie. Możemy również poprosić pracodawcę o podwyżkę lub zmienić pracę na nową, w której otrzymamy lepsze warunki finansowe.

Zwiększenie zdolności kredytowej to również zadbanie o naszą sytuację zawodową. Banki znacznie chętnie przyznają kredyty osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony. Mniej chętnie robią to przy umowach cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Warto również zadbać o ciągłość pracy, która powinna być jak najdłuższa w jednej firmie, co też wpływa na wiarygodność naszej osoby jako klienta wnioskującego o nowy kredyt. Jeśli zatem zamierzamy zmienić pracę, warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej przed złożeniem wniosku kredytowego.

Wybieraj raty stałe

Przydatną i bardzo sprytną podpowiedzią, dzięki której będziemy mogli zwiększyć naszą zdolność kredytową, jest wybieranie rat stałych we wniosku kredytowym. Raty stałe cechują się stałą wysokość miesięcznej raty przez cały okres kredytowania. Raty malejące mają większe raty niż średnia na początku kredytu, które wraz z biegiem kredytowania maleją i na końcu kredytu są niższe niż średnia. W tym wypadku pierwsza rata nowego kredytu będzie wyższa niż przy ratach stały, a to właśnie z nią bank zestawia nasze wydatki i możliwości finansowe. Warto zatem zadbać, aby pierwsza rata była jak najniższa, a bank rozważał naszą sytuację finansową w kontekście niskiej i łatwiej w spłacie raty.

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply