Kredyty hipoteczne

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny

By 17 sierpnia 2021 No Comments

Konsumenci, którzy skorzystali z oferty kredytu hipotecznego, w komercyjnym banku, bardzo często chcą nieco szybciej spłacać swoje zobowiązania. W końcu wysokość miesięcznej raty zależy przede wszystkim od aktualnych stóp procentowych. Marża banku przeważnie jest stała. Trzeba zatem zadać pytanie, czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna. Wszystko zależy od poszczególnych zapisów zawartych w umowie.

Frankowicze muszą czekać, na lepsze czasy

Z pewnością nie opłaca się obecnie nadpłacać kredytów frankowych. Aktualny kurs tej waluty jest wysoki. Pamiętamy czasy, kiedy banki rozdawały kredyty hipoteczne we Franach szwajcarskich. Kurs nieznacznie przekraczał wówczas 2 złote, a pożyczona kwota była przeliczana na polskie złote. Od tamtego czasu wartość tej waluty wzrosła prawie dwukrotnie. Ludzie, którzy skorzystali z takich produktów bankowych, powinni czekać na lepsze czasy. Zwłaszcza osoby, które dysponują pewną ilością gotówki, powinny trzymać ją, aż na rynku walutowym nastąpi krach. Bardzo często ludzie, którzy chcą sprzedać nieruchomość, nie mogą spłacić kapitału z uzyskanej kwoty. Niekorzystny kurs znacząco na to wpływa. Dużo mówi się o pozwach sądowych, ale konsumentom raczej trudno będzie cokolwiek ugrać.

Opłata za wcześniejszą spłatę kredytu i nowy harmonogram

W przypadku kredytów hipotecznych umowy trzeba obowiązkowo uważnie czytać. W treści poszczególne zapisy regulują koszty i odsetki w przypadku wcześniejszej spłaty lub nadpłaty. W ten sposób komercyjne banki asekurują się przed przechodzeniem klientów z jednego banku do drugiego. W końcu mamy wolny rynek. Kredyty konsolidacyjne zyskują uznanie klientów, jeśli odsetki są niższe. Nadpłacanie kredytu hipotecznego, w ciągu trzech lat po podpisaniu umowy wiążę się często z dodatkowym kosztem. Dokładnie mówiąc, pobierana jest prowizja, a nowy harmonogram comiesięcznych spłat też trochę kosztuje. W końcu przeliczenia kosztują.

Wcześniejsza spłata po trzech latach

Odpowiednie ustawy regulują wszystkie przepisy związane z produktami bankowymi. Kapitał najlepiej jest spłacić po okresie trzech lat. Nie trzeba będzie wówczas sprawdzać zapisów umowy, czy pobierana jest prowizja. Jednak większość klientów, którzy chcą uregulować wierzycielom swoje długi, spłaca cały kapitał dopiero po okresie znacznie przekraczającym dziesięć lat. W końcu dużych pieniędzy nawet zarabiając powyżej średniej krajowej, nie da się odłożyć w rok.

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply